ISLAH ÇELİKLERİ

Koca Demir Çelik Ürünleri - ISLAH Çelikleri

1.7225 (4140) ISLAH ÇELİĞİ KULLANIM ALANI

4140 Islah Çeliği

Krank mili, krank kolları, aks mili ve kovan gibi sünekliliği yüksek olan parçalarda, otomobil ve uçak yapımında, dişli ve çark yapımında, inşaat ve ziraat makinalarında, takım tezgahlarında, cıvata, somun ve saplama gibi benzeri parçalarda kullanılır.


Aynı zamanda yüzey sertleştirmeye uygun bir malzemedir. Yüksek tokluk özelliği gösteren bir çeliktir.

Alaşımsız imalat çeliği ve alaşımlı imalat çelikleridir. • C Karbon seviyesi yüksek olduğu için kaynatılabilirlik seviyesi düşüktür . Kaynak sonrası bölgede martenzit yapı gözlenir. • Bu alaşımlı çeliğin % C karbon miktarı yoğun olduğu için ısıl işlem ile sertleştirme işlemine elverişli ve “ıslah işlemi” uyguladıktan sonra yüksek tokluk sergileye karakterdeki çeliklerdir. • Islah çelikğinden , yüksek süneklik ve dayanım birlikte istenir. • İstenilen değerde martenzit sertliğini kazanabilmesi için, genel oranda yüksek karbon içerirler. • Bunun ile beraber ıslah Çeliği 300-400 °C sıcaklık arasında menevişlenmesi esnasında meydana gelen gevrekleşme. Islah Çeliğine “Mo” eklenerek temper gevrekliği önlenir.

• Yüksek ölçülerde, istenilen sertleşme derinliği sadece alaşımlı çeliklerde kazanılabilir. • Çelikte ıslah işlemin den doğru sonuç alınması için (beklenen sertlik veya tokluk miktarına ulaşılması), ıslah çeliğin makro yapı saflığı ile yakından ilgilidir. • İçyapı saflığı , likit çeliğin barındırdığı erimiş halde mevcut olan gazlardan (oksijen hidrojen ve azot) arıtılması ve oksit, sülfür inkluzyonlarından temizlenmesi tekniğidir. • C Karbon miktarı: Çeliğe su verme (ısıl işlem) ardından yüksek sıcaklıkta menevişlenmesi ile sağlanan temperlenmiş martenzit mikroyapısı, ferrit ve mikro yapıda dağılmış karbürlerden meydana gelir. • Menevişleme işlemi 200-600 °C sıcaklık arasında uygulanır. • Islah çeliklerinin sertleştirilmesi (su verme) esnasında moleküler tane yapısında irileşme gözlenir. Çeliğe belli oranda “V” eklenmesi tane irileşmesi eğilimini azaltır.

MALZEMENİN ÖZELLİKLERİ

4140 Islah Çeliği

1.7035 (5140) ISLAH ÇELİĞİ

5140 Islah Çeliği

Otomobil ve motor parçaları, aks kovanı, ön aks, direksiyon mili, krank mili, inşaat ve ziraat makinaları, takım tezgahları, kumanda parçaları, civata, somun, saplama ve bezer parçalarda kullanılır. Aynı zamanda yüzey sertleştirmeye uygun bir malzemedir. Yüksek tokluk özelliği gösteren bir çeliktir.

MALZEMENİN ÖZELLİKLERİ

5140 Islah Çeliği

1.6582 (4340) ISLAH ÇELİĞİ

4340 Islah Çeliği

Uçaklarda, otomobil ve motor parçalarında, eksantrik ve krank millerinde, direksiyon parçalarında, kovanlarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda yüzey sertleştirmeye uygun bir malzemedir. Yüksek tokluk özelliği gösteren bir çeliktir.

MALZEMENİN ÖZELLİKLERİ

4340 Islah Çeliği