SOĞUK VE SICAK ÇEKME LAMA

Koca Demir Çelik Ürünleri - Soğuk & Sıcak Çekme Lama

LAMA DEMİRİ KULLANIM ALANI

Lama demiri, son dönemlerde üretilen ve piyasanın en sağlam ve en dayanıklı demirlerindendir. Genellikle kullanıldığı bölümlerin özellikle çelik konstrüksiyonların ana taşıyıcı ve temel taşıdır. Kullanım alanları, Çelik konstrüksiyon Yapılarında ve otomotiv yapılarında kullanılan ürünün asıl amaçlarından biri yapıların desteklerini kuvvetlendirmek, iki profil arasında veya zemin ile tavan arasındaki bağı kuvvetlendirmektir. Lama demirleri üretiminde standart boy 6-12 m. aralığındadır. Bu boylar arasında bulabileceğiniz demiri kendi özel siparişlerinize göre 20 m.'ye kadar çıkartabilirsiniz.

SICAK ÇEKME LAMA

Sıcak Çekme Lama

Yüksek fırında ergimiş hale gelen sıvı çelik cevheri slab adı verilen kalıplara dökülür ve soğumaya bırakılır. Sıcak Haddeleme; bu slabın veya kütük diye adlandırılan yarı mamulün yeniden ısı verilerek, sıcak halde kesidinin ve / veya ebadının değiştirilmesi işlemine denir. Dengesiz uzamalardan kaynaklanan uç kısımları yine hadde sonrası makaslar ile kesilir. İstenilen kalınlığa ulaştıktan sonra su ile soğutması sağlanır.

SOĞUK ÇEKME LAMA

Soguk Cekme Lama

Sıcak çekilmiş demir kütüklerin tekrardan işleme alınarak çekilme işlemine SOĞUK ÇEKME denir. Soğuk çekme işleminin amacı dayanıklılık, mukavemet, esneklik ve pürüzsüz dış yüzeydir. Hassas tolerans ve yüzey kalitesi istenen uygulamalarda, bütün çelik kaliteleri soğuk çekilebilmektedir. Soğuk çekmeyle genellikle EN 10278 standardı h9 ve h11 ölçüsel toleransları sağlanmaktadır.